موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: سه شنبه ۱۴۰۳ پنجم تير

گروه تئاتر همدم

«یا حق»
با نقش‌هایی که می‌مانند....

هر کسی جوری نقش بازی می‌کند؛ یکی درونش طوفانی و بی‌قرار است اما باید بخندد و آرام باشد، یکی در اوج شادمانی است اما باید اشک بریزد و اندوهگین باشد. یکی نقش مادری گریان را بازی می‌کند و دیگری نقش دخترکی هراسان... و زندگی همین طور آهسته، بی‌آنکه کسی بفهمد چه خبر است و چه پیش خواهد آمد، به راهش ادامه می‌دهد. می‌شود روی صحنه‌ی زندگی نقش بازی کرد... تئاتر اجرا کرد... خندید و خنداند... گریست و گریاند....

موسسه‌ همدم ما از مهر سال 92 گروه تئاتر دارد. گروهی برای دیده شدن، برای اثبات کردن توانایی‌ها و شاید هم برای فراموش کردن بعضی صحنه‌ها و برداشت‌ها... گروهی که با کمک و راهنمایی خانم «زینب دهقانی» که تحصیل‌کرده ی سینماست و دوست شفیق بچه ها، می‌خواهد کارهای بزرگی بکند و به همه ثابت کند که هیچ محدودیتی نمی‌تواند توانایی دختران ما را دست کم بگیرد.

خانم دهقانی پس از انتخاب دختران مستعد موسسه، ابتدا از شناخت تئاتر و آشنا کردن دختران با تئاتر شروع کرد. از نویسندگان، بازیگران و تئاتری‌های بزرگ مشهد دعوت شد تا برای همکاری و راهنمایی بازیگران نوپای ما پیش‌قدم شوند. خانم دهقانی می‌گوید: «آشنا کردن بچه‌ها با تئاتر و علاقه‌مند کردن آنها کار ساده‌ای نبود. آنها باید ابتدا از فضایی که در آن هستند رها می‌شدند، رهای رها، تا بتوانند خودشان را در موقعیت‌ها و نقش‌ها قرار دهند. ما از آموزش بدن، بیان و حس شروع کردیم. البته در حین کار بچه‌ها بداهه‌گویی هم انجام می‌دادند.

در اوایل کار، بچه‌ها خیلی زود خسته می‌شدند و نمی‌توانستند با تئاتر ارتباط برقرار کنند. در واقع درک بچه‌ها از تئاتر مطلوب نبود. بنابراین آنها را به دیدن اجراهای مختلف تئاتر در مشهد  بردیم تا در برقراری ارتباط آنها با تئاتر و برانگیختن حس بازیگری‌شان مؤثر باشد. حضور هنرمندانی چون آقایان قطب‌الدین صادقی و هدایت هاشمی در موسسه‌ی همدم و همراهی و راهنمایی‌هایشان خیلی تأثیرگذار بوده است. حضور مؤثر و همیاری آقای حسن ثانی که تحصیل‌کرده‌ی کارگردانی از دانشگاه تهران است، قابل تقدیر است. همکاری های بی‌دریغ ایشان من و گروه را دلگرم و امیدوار کرده است.»

خانم دهقانی معتقد است: «در کشور ما تعداد بچه‌های کم‌توانی که تئاتر بازی می‌کنند بسیار کم است، چرا که برای حفظ دیالوگ‌ها توانایی بالایی لازم است و حس و بیان و واسازی کار دشواری است. اما بچه‌های ما هر چند شروع سختی داشتند به مرور فهمیدند که می‌توانند بازی کنند؛ پس مشتاق شدند و خودشان را باور کردند. این مسأله در افزایش اعتماد به نفس دختران‌مان نقش مهمی داشته و دارد. به بچه‌ها باید ثابت شود که آنقدر توانایی دارند که می‌توانند درست مثل افراد سالم بازی کنند. بازیگری یکی از سخت‌ترین کارهای دنیاست. بچه‌ها از این طریق می‌توانند برای خودشان هدف تعیین کنند. به علاوه جدیت مربی در کارش و سخت‌گرفتن‌های او به این معنا نیست که چون آنها کم‌توان هستند پس نمی‌توانند خوب بازی کنند یا در مقایسه با دیگران ضعیف‌اند. جدیت مربی و سخت‌کوشی بازیگران در ذات تئاتر نهفته است.»

گروه تئاتر همدم

گروه تئاتر «همدم» در بازدیدهای مختلف اجرا داشته است. «مهتاب» بازیگر اصلی این اجراست و بازی او بسیار تأثیرگذار است. مدیر محترم ارشاد اسلامی در بازدیدی که از موسسه داشتند با دیدن اجرای دختران ما، سالنی در اختیار گروه قرار دادند که این اقدام و حمایت آنها ما را دلگرم می‌کند. تئاتر همدم برای اولین بار در جشنواره‌ی منطقه‌ای هم شرکت کرده که اجرای 17گروه شرکت‌کننده‌ی تئاتر معلولین جسمی – حرکتی و ذهنی از استان خراسان رضوی، در روز چهارشنبه 26 آذرماه 1393 مورد ارزیابی و بازبینی داوران جشنواره قرار گرفته است. در بین 17گروه شرکت‌کننده از مشهد جهت بازبینی اجراهای تئاتر، تنها گروه دختران همدم هستند که همه‌ی بازیگران آن از دختران کم‌توان ذهنی مؤسسه تشکیل شده است. در پایان اجرای تئاتر هیأت داوران از تک‌خوان گروه «تکتم فرید» درخواست کردند تا با صدای دلنشین خود سرودی زیبا اجرا کند.

اجرای گروه تئاتر و همین‌طور تک‌خوانی تکتم فرید، موجب تحسین همه شد، به نحوی که در پایان اجرا، حضار حتی هیأت داوران به نشانه‌ی احترام به پا خاستند و دقایقی به تشویق دختران همدم پرداختند.

تئاتر «همدم» با بازیگران هنرمندش یعنی تکتم، مهتاب، مریم شادکانی، مریم جاودانی، ویدا شاه‌حسینی، زهره سلیمانی و شیما صفریان (که خیلی به بازی علاقه‌مند است اما فعلا پشت صحنه فعالیت می‌کند) به آینده‌ای روشن امیدوار است؛ به اینکه در مسابقات و جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی- نه فقط مخصوص معلولین- شرکت کند. اجرای تئاتر عروسکی با هنرمندی بچه‌های پناهگاهی در برنامه‌های آتی تئاتر همدم قرار دارد که امیدواریم با برنامه‌ریزی و حمایت هنرمندان و صاحب‌نظران این حوزه، هر چه زودتر کارش را شروع کند و بدرخشد. در آستانه‌ی بهار منتظر خبرهای خوش می‌مانیم.... 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org