موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: جمعه ۱۳۹۶ پنجم خرداد
کمک نقدی

درباره ما

بعضی ازتکه های زمین خدا خوشبخت ترند چون می شود نردبان هایی روی آن گذاشت و از درخت آسمان بالا رفت ...
زمین خدا وسیع است . زمین خدا هوشیار است ...
وقتی آدم های زیادی ، همزمان از یک نقطه ی زمین ، آرزو هایشان را راهی آسمان کنند ؛ خلوص آن نقطه ، بیشتر می شود ... خدا مهربان تر به آنها نگاه می کند ...
گوشه ای از شهر مشهد ، تکه زمینی هست ، پر از آرزو ... از ذهن هایی سپید و بی فریب ...

سال 1356 بود که تکه ای از زمین خدا ، به اندازه 10000 متر مربع ، سهم دختران کم توان ذهنی شد تا در آنجا زندگی کنند ؛ آموزش ببینند ؛ خدمات توانبخشی دریافت کنند و چند قدم به آرزو هایشان نزدیک شوند .

این موسسه که فتح المبین (همدم) نام گرفته است ، ابتدا با پذیرش 60 دختر و تحت پوشش سازمان بهزیستی ، آغاز به کار کرد .
در سال 1380 نوع مدیریت مجموعه ، به شیوه ی هیئت امنایی تغییر یافت که اتفاق مبارکی بود .هیئت امنا ، همگی از خیرین و نیک اندیشان اند و با تمام همت و نیرو ، در جهت بهتر شدن شرایط دختران فتح المبین ، گام بر می دارند .
اقدامات موثری مثل تجهیز ، بازسازی و نوسازی بخش های مختلف مجموعه ، راه اندازی سیستم های هواساز ، احداث سالن های همایش و نمازخانه، لاندری وتهویه و همچنین تکمیل و بهره برداری از ساختمان شهید شاهید ، در کار نامه ی این نیکو کاران می درخشد .

در سال 1384 موسسه به طور کامل از سازمان بهزیستی مستقل شد و تحت عنوان " خیریه ی توانمند سازی و حمایت از معلولین " به هیئت امنا واگذار گردید . هیئت مدیره ی موسسه ، هفت عضو اصلی و دو عضو علی البدل دارد . نام این بزرگواران به این شرح است :
آقای اکبر صابری فر ، رئیس هیئت مدیره ، مهندس حمید طیبی ، نائب رئیس .خانم دکتر زهرا حجت ، مدیر عامل موسسه و آقایان مهندس محمد چوپانکاره ، علی اکبر علیزاده ، احمد شاهید و مهندس مرتضی ادیبی نیز دیگر اعضای هئیت مدیره هستند .

فرزندان این مرکز همگی دختر بی سرپرست یا بد سرپرست اند. این مرکز در ابتدای واگذاری 186 مددجو و 93 کارمند رسمی مامور به خدمت داشت . این رقم در حال حاضر به 393 مددجو ،136 نیروی قراردادی تغییر یافته است .
مجموعه به تدریج از نهال به یک درخت پر شاخه تبدیل می شود و این روزها؛ فرزندان این خانه در دو ساختمان مجزا و بر اساس نوع معلولیت یا شرایط شان در دو ساختمان مستقل زندگی می کنند : ساختمان شماره 1 (فتح المبین، همدم) :به مساحت 10،000،متر مربع و زیر بنای حدود 6800 متر مربع محل نگهداری و آموزش معلولین ذهنی عمیق و دختران تربیت پذیر می باشد وساختمان شماره 2(مرکز شهید حمید شاهید، همدم): به مساحت 2498  متر مربع و زیر بنای 4000 متر مربع محل زندگی دختران آموزش پذیر و خانه کوچک پناهگاهی می باشد. مددجویان 7 تا12 ساله ای که مرکز با آمدن شان ، افتتاح شده بود ؛ حالا در سنین 4 تا 60 سال هستند و در پنج زیر مجموعه نگهداری می شوند .

ایزوله (عقب ماندگی ذهنی عمیق )
تربیت پذیر ( عقب ماندگی ذهنی متوسط )
آموزش پذیر (عقب ماندگی ذهنی خفیف )
خانه پناهگاهی ( آموزش پذیر در سنین 4 تا 12 سال )
خوابگاه دانش آموزی
مددجویان مرکز ، به طور همزمان از امکانات و خدمات مختلفی استفاده می کنند .
خدمات توانبخشی از جمله : فیزیوترابی ، گفتار درمانی و کاردرمانی .
فعالیت های مختلف ورزشی برای دستیابی به حداکثر توانمندی جسمی و شرکت در کارگاه های هنری از قبیل گلیم بافی ، سوزن دوزی و سرمه دوزی فراهم کردن فضایی شبیه به خانه برای دختران این مرکز ، هزینه های سنگینی در بر دارد . برای هر مددجو ، ماهانه بیش از 5.000.000 ریال هزینه می شود که یارانه ی دریافتی از سازمان بهزیستی هم ، تنها پاسخگوی بیش از یک سوم این هزینه هاست و الباقی را کممک های مردمی تامین می کند .

کمک های مردمی که اهل خیرند و خطی روشن از زیر کفش هایشان روی پیاده رو باقی ست ... جایی روی خوشبختی زمین


 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org


طراحی، توسعه و بهینه سازی سایت (سئو): سینام - ایرسئو