موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: پنجشنبه ۱۴۰۳ بيست و هشتم تير

مدرسه همدم فتح المبین

کوله پشتی هایی از مهر

بوی دفتر و کتاب و مداد رنگی که بپیچد، فرقی نمی کند در کدام کوچه و خانه و مدرسه باشد. هر جا که باشد هیاهوی بچه ها همه را سر ذوق می آورد؛ با کیف ها و کوله های رنگارنگ شان که زیپ های نیمه باز دارد و کتانی هایی که یکی در میان بندهایشان باز شده! هر روز صبح، دختران ما شوق و هیاهو را در فضای فتح المبین- همدم پخش می کنند و در «مدرسه ی فتح المبین» با شروع ماه مهر، الفبای مهر را یاد می گیرند و خیلی ساده به همه یاد می دهند. کوله پشتی هایشان پر شده از پاکی و مهربانی، با رنگ های شاد و زندگی بخش.

مدرسه ی «همدم فتح المبین»، 130 دانش آموز دارد از 6 سال تا 60 سال! با بهره های هوشی مختلف یعنی تربیت-پذیر بالا، متوسط، پایین و تعداد کمی هم آموزش پذیر. مدرسه 10 کلاس دارد، هر کدام به اسم گلی: اقاقیا، آفتابگردان، نسترن، نیلوفر، شقایق، نرگس، بنفشه، یاسمن، سوسن و یک کلاس به اسم شبنم.
در کلاس اقاقیا 12 دانش آموز 6 تا 12 سال هستند که تربیت پذیراند و در سطح مهارت های شناختی اولیه و مهارت های خودیاری، آموزش می بینند. آموزش های استثنایی یعنی تمرین خودیاری در کلاس  های آفتابگردان، نسترن و نیلوفر انجام می شود. بعضی از دختران فعالیت های حرفه آموزی مثل بافتن لیف، رومیزی، درست کردن دستبند و... را هم انجام می دهند.

در کلاس های شقایق، شبنم، نرگس، بنفشه و سوسن بیشتر آموزش های خودیاری که شامل بهبود توانایی مددجو برای انجام کارهای شخصی و نگهداری از خود است، به دانش آموزان ارائه می شود. البته بعضی که بهره ی هوشی بالاتری دارند آموزش استثنایی هم می بینند.

دختران همدم فتح المبین از ساعت 7:30 تا 13:30 در مدرسه با برنامه های زمان بندی شده یک روز تحصیلی شاد و مفید را سپری می کنند. هر روز صبح، بعد از نظافت صبحگاهی، از ساعت 8:30 تا 9 ورزش می کنند تا قبراق و سرحال بشوند و با انرژی بیشتری سر کلاس حاضر باشند. گاهی هم به سالن ورزش مرکز می روند برای مسابقه؛ مسابقه ی طناب کشی، وسطی و... . سروصدای بچه ها بلند می شود و هر گروهی سعی می کند تا برنده بشود. بعد از ورزش کردن و بانشاط شدن، تا ساعت 11:30 در کلاس هستند و آموزش های مناسب را یاد می گیرند. بعد، ناهار صرف می کنند، لباس هایشان را عوض می کنند و به خوابگاه می روند. روان شناس مدرسه، خانم یاور، با همراهی مربی هر کلاس دختران را هر سه ماه یک بار مورد ارزشیابی آموزشی قرار می دهد و بر اساس این ارزشیابی ها، برای دختران آموزش های متناسب را در نظر می گیرند. ویزیت روانپزشک هم با ارجاع خانم یاور و پزشک عمومی انجام می شود تا از سلامت روح و جسم دختران با دقت تمام مراقبت شود.

دختران ما در کنار آموزش هایی که می بینند، برنامه های تفریحی هم دارند. مثلا به حرم مطهر امام رضا(ع) مشرف می شوند، جشن تولد می گیرند، به پارک، سینما، باغ وحش و... می روند و حسابی خوش می-گذرانند و آن روز برایشان خاطره می شود و شادی آور.

قبلا دختران آموزش پذیر و تربیت پذیر در این مدرسه آموزش می دیدند. اما بعد از اینکه ساختمان شاهید در سال 1384 تاسیس شد، دختران آموزش پذیر به آنجا منتقل شدند.

خانه ی «همدم فتح المبین»، مدرسه و خانه ی دخترانی است که می خواهند با وجود محدودیت های جسمی و یا ذهنی، یاد بگیرند، درس بخوانند، مهربانی کنند و بهترین باشند. معلم های خوب شان با صبوری و نیک-خلقی که هدیه ی خداوند به آنهاست، قدم به قدم با دختران شان حرکت می کنند، دست هایشان را می گیرند و گاه با چشم هایشان حرف می زنند.... اینجا قلب ها همیشه به هم گره می خورند و با هم حرف می زنند؛ آخر فقط بعضی می توانند صدای آرام و زیبای فرشته ها را بشنوند.


 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org