موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: جمعه ۱۳۹۶ پنجم خرداد
کمک نقدی

تاریخچه همدم

جایی درآستانه‌ی آسمان...
 (نگاهی به  تاریخچه‌ی همدم؛ از گذشته تا امروز)
زمین خدا وسیع و هوشیار و خوشبخت است... اما بعضی تکه‌های زمین خدا خوشبخت‌ترند چون می شود نردبانی روی آن گذاشت و از درخت آسمان بالا رفت...
درگوشه‌ای از شهر مشهد، تکه زمینی قرار دارد، خوشبخت؛ جایی درآستانه‌ی آسمان... محل ازدحام دلهای مهربان... جایی پُر از آرزو... پُر از ذهن‌های سپید و بی‌فریب...
سال 1356 بود که تکه‌ای از زمین خدا، به اندازه‌ی 10000 متر مربع، سهم دختران کم‌توان ذهنی شد تا در آنجا زندگی کنند، آموزش ببینند، خدمات توانبخشی دریافت کنند و چند قدم به آرزوهایشان نزدیک‌تر شوند.
این مکان که ابتدا موسسه‌ی فتح‌المبین نام گرفت و سپس با «خیریه‌ی همدم» کامل شد، کارش را با پذیرش 60 دختر و تحت پوشش سازمان بهزیستی، آغازکرد.
از سال 1380، نوع مدیریت مجموعه به شیوه‌ی هیئت‌امنایی تغییر یافت که اتفاق مبارکی بود. ازهمان سال، اعضای هیئت امنا که همگی از خیرین و نیک‌اندیشان شناخته شده‌اند، با تمام همت و نیرو، در جهت بهتر شدن شرایط دختران همدم، گام برداشته‌اند.
اقدامات موثری مثل؛ تجهیز، بازسازی و نوسازی بخش‌های مختلف مجموعه، راه اندازی سیستم‌های هواساز، احداث سالن‌های همایش و نمازخانه، لاندری و تهویه و همچنین تکمیل و بهره‌برداری از ساختمان شهید شاهید، در کار نامه‌ی این نیکوکاران می‌درخشد.
در سال 1384 موسسه به‌طور کامل از سازمان بهزیستی مستقل و تحت عنوان «خیریه‌ی توانمندسازی و حمایت از معلولین» به هیئت امنا واگذار گردید.
هیئت مدیره‌ی موسسه، هفت عضو اصلی و دو عضو علی البدل دارد:
حاج اکبر صابری فر (رئیس هیئت مدیره)، مهندس حمید طیبی (نائب رئیس)، دکتر زهرا حجت (مدیرعامل موسسه) و آقایان حسین محمودی، علی اکبر علیزاده، مهندس علی کافی و جعفر شیرازی نیا،  دیگر اعضای هئیت مدیره‌ی همدم هستند.
فرزندان تحت حمایت همدم، همگی دختر بی‌سرپرست یا بد سرپرست‌اند. این موسسه در ابتدای واگذاری 186 مددجو و 93 کارمند رسمی مامور به خدمت داشت. این رقم در حال حاضر به 400 مددجو و قریب 150نیروی قراردادی، افزایش یافته است.
این روزها؛ فرزندان این خانه، بر اساس نوع معلولیت یا شرایط‌شان در دو ساختمان مستقل و مجزا زندگی می‌کنند: ساختمان شماره‌ی 1 (فتح المبین) به مساحت 10/000 متر مربع و زیر بنای حدود 6800 متر مربع، محل نگهداری و آموزش معلولین ذهنی عمیق و دختران تربیت‌پذیر است و ساختمان شماره‌ی 2(مرکز شهید حمید شاهید)، به مساحت 2600 متر مربع و زیر بنای 2500 متر مربع محل زندگی دختران آموزش‌پذیر و خانه‌ی کوچک پناهگاهی است. مددجویان 7 تا12 ساله ای که مرکز با آمدنشان افتتاح شده بود، حالا در سنین 4 تا 60 سالگی هستند و در پنج زیر مجموعه نگهداری می‌شوند:
*سرای مهر؛ محل نگهداری فرزندان کم‌توان ذهنی عمیق
*تربیت‌پذیر؛ محل نگهداری فرزندان کم‌توان ذهنی متوسط
*آموزش پذیر؛ محل نگهداری فرزندان کم‌توان ذهنی خفیف
*خانه‌ی کوچک پناهگاهی؛ محل نگهداری فرزندان آموزش پذیر در سنین 4 تا 12 سال 
*مرکز آموزش روزانه
 
مددجویان موسسه‌ی همدم، به‌طورهمزمان از امکانات و خدمات مختلفی برخوردارند، ازجمله:
استفاده از خدمات توانبخشی از قبیل: فیزیوتراپی، گفتار درمانی و کاردرمانی.
حضور در فعالیت‌های مختلف ورزشی برای دستیابی به حداکثر توانمندی جسمی.
شرکت در کارگاه‌های هنری از قبیل گلیم بافی، گلسازی، سوزن دوزی و سرمه دوزی.
بدیهی است که فراهم ساختن فضایی شبیه خانه برای دختران این مرکز، هزینه‌های سنگینی به دنبال دارد. در حال حاضر، برای هر مددجو، ماهانه بیش از 12/000/000 ریال هزینه می‌شود که یارانه‌ی دریافتی از سازمان بهزیستی تنها حدود یک سوم این هزینه را تکافو می‌کند. دوسوم دیگر، با کمک های مردمی تامین می‌شود.
مردمی که تقسیم‌کننده‌ی خیرو خوبی و برکت‌اند و روی پیاده‌روها، به دنبال گامهایشان، همیشه خط روشنی باقی‌است... مردمی که در شناسنامه‌هایشان نام آشنای شما می‌درخشد.


 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org


طراحی، توسعه و بهینه سازی سایت (سئو): سینام - ایرسئو