موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: يكشنبه ۱۴۰۰ دهم مرداد

همه چیز، از 200 هزار تومان شروع شد!
 
ساعتی با؛ عالیه عطار، مدیر عامل گروه «راه سلامتی خاص» خراسان رضوی
برای خبرنگار، به‌هم خوردن قرار گفت‌وگو، اتفاق خوشایندی نیست اما بعضی مصاحبه‌ها، ارزش تحمل تاخیرها و تکرار قرارها را دارند؛ گفتگو با عالیه عطار که بعد از چندین بار هماهنگی انجام شد، از این مقوله است... 
از آنجا که می دانستم ایشان درگیر برنامه‌های خیرخواهانه است، صبر کردم تا فرصت پیدا شود و سرانجام در عصری بهاری به دفترشان رفتم و با هم به گفتگو نشستیم و امیدوارم هر کدام از این گفتگوها و معرفی خیرین و یا گروهها و یا موسساتی که کار خیر انجام می دهند، باعث شود تا به نیازمندان بیشتری کمک برسد.   
طبق آماری که خانم معاون به عنوان مدیر عامل گروه راه سلامتی خاص خراسان رضوی دادند این گروه تا کنون توانسته است اتفاقات بسیار خوبی را برای بیماران نیازمند رقم بزند اما از آنجا که تعداد کارهای انجام شده آمار و ارقام بالایی را شامل می شود و از حوصله خارج است، در این گفتگو صرفا به بازگو کردن کلیات فعالیت‌ها بسنده شده است. 
همه چیز از این جا شروع شد
برای شروع از خانم عطار خواستم بگوید چگونه پایشان به کارهای خیرخواهانه باز شد؟
 او پاسخ داد: مادر بنده خیریه ای دارند. یک روز یکی از دوستان 200 هزار تومان فرستاد و خواست که پول به بیمارستان دکتر شیخ برسد. داشتم با خواهرم صحبت می کردم که پول را چگونه به بیمارستان برسانیم که خانم معاون (از دوستانی که در گروه راه سلامتی خاص خراسان رضوی همراه خوب بنده است) به جمع ما اضافه شد و بعد از اطلاع از ماجرا گفت من پول را می رسانم. وقتی پرسیدم چه آشنایی با بیمارستان دارید؟ گفت که: پدرم هر ماهه مبلغی را به بیمارستان کمک می کردند و هر دفعه از فرزندانش می خواست به عنوان نماینده پول را به بیمارستان برسانند و از جمله من هم این کار را انجام دادم.  با این اتفاق پای ما هم به اینگونه کارها به‌طور جدی باز شد.  
بعد از این مقدمه، عطار درباره شکل گیری گروه چنین گفت: فعالیتهای گروه راه سلامتی ابتدا به شکل غیر رسمی در دی ماه سال ۹۱ آغاز شد و همانطور که گفتم این همکاری ابتدا توسط بنده به همراه خانم زهرا معاون به منظور تامین هزینه‌ی دارو و درمان کودکان، از بیمارستان دکتر شیخ شروع شد اما، به‌تدریج با عضویت در شورای مشارکت بیمارستانهای دولتی ادامه یافت. گروه راه سلامتی خاص خراسان رضوی از تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۵ به صورت رسمی به عنوان یک سازمان مردم نهاد فعالیت خود را پی گرفت که تا امروز ادامه داشته است.
 این بانوی خیر اندیش ادامه داد: عضویت در شورای مشارکت بیمارستانهای قائم، هاشمی نژاد، شریعتی، بیمارستان اکبر و حمایت از گروه بیماران کلیوی میزبانان خورشید بیمارستان امام رضا(ع)، حمایت از بانوان دانشگاهی توسعه سلامت و... از دیگر فعالیت‌های گروه راه سلامتی خاص خراسان رضوی است.
وقتی از خانم عطار خواستم درباره‌ی اعضاء گروه هم بگوید، چنین گفت: هیئت مدیره‌ی گروه دارای 9نفر عضو از اعضاء مجمع عمومی است که برای مدت دو سال انتخاب شده‌اند و به این مجموعه خدمت می‌کنند. گروه راه سلامتی در بیمارستان‌های دولتی و گروه‌هایی که رسماً به صورت سازمان مردم نهاد فعالیت می کنند و زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی هستند، فعالیت می‌کند. حمایت از کودکان آسایشگاه شهید بهشتی و فیاض بخش و کمک به بخش دندانپزشکی آسایشگاه فیاض بخش، بیماران گروه‌های دیابت، تالاسمی و بیمارانی که نیاز به کاشت حلزونی سمعک دارند، از دیگر فعالیت های گروه است و در کنار این گروه با همیاری برخی داروخانه‌ها، اقدام به تأمین بخشی از هزینه های دارویی بیماران نیز کرده است.
پیشگیری مقدم بر درمان است
یکی از بخش هایی که موسسات خیریه باید در آن بخش فعالیت کنند پیشگیری و آموزش است و خانم عطار درباره‌ی این بخش از فعالیت های گروه هم گفت: با توجه به اینکه پیشگیری همواره مقدم بر درمان می باشد و می‌تواند از هزینه و مشکلات آینده برای جامعه جلوگیری کند، گروه راه سلامتی با تهیه دستگاه های تشخیصی و درمانی برای بیمارستانهای دولتی به تشخیص و درمان سریع بیماران کمک می‌کند. غیر از این، با جهاددانشگاهی برای آگاهی مردم در مورد بیماری های ارتباطی همکاری می کند و آزمایشگاه های طرف قرارداد گروه با انجام آزمایشهای رایگان به مددجویان یاری می‌رسانند. همچنین با همکاری مراکز پیشگیری ژنتیک، غربالگری مادران باردار نیازمند را زیر نظر بیمارستان ام‌البنین حمایت و با جهاد دانشگاهی درزمینه‌ی آگاه‌سازی مردم در مورد بیماری  هپاتیت همکاری می‌کند. مثلا ما در روز معلم با برگزاری همایشی با حضور معلمین سعی می کنیم تا از فرصت آموزشی استفاده کنیم. می‌دانید که معلمین به سبب ارتباط با تعداد زیادی از دانش‌آموزان و سطح سوادی که دارند، می‌توانند سفیران خوبی برای آموزش در مناطق و مدارس باشند.
پروانه‌ای‌ها و اُتیسم
عطار درباره فعالیت‌های گروه در حوزه‌ی دو بیماری اُتیسم و پروانه‌ای ها نیز گفت: از 3 ماه قبل که فعالیت در این بخش را  شروع کردیم کار با حمایت از 3 کودک آغازشد اما امروز 26 کودک را تحت پوشش داریم که در مشهد و در روستاهای اطراف زندگی می‌کنند. خانواده‌ی بعضی از این بیماران مشکلات فراوانی دارند اما در حال حاضر ما تنها به درمان آنها کمک می‌کنیم که نسخه‌ی بعضی از بیماران پروانه‌ای ماهانه 500 تا 2 میلیون تومان می شود. یعنی ما در ماه اول فعالیت در این بخش  با هزینه‌ی 3 میلیون تومان شروع کردیم ولی در حال حاضر ماهی 7میلیون تومان فقط در زمینه‌ی بانداژ هزینه می‌کنیم که رقم بالایی است. یعنی ما هنوز وارد بعد دارویی این عزیزان نشده ایم. برای خانواده‌ی این بچه ها هم برنامه هایی داشته‌ایم و داریم. در ابتدا خیلی از لحاظ روحی بهم‌ریخته بودند اما الان وضعیت بهتری دارند چون می بینند گروهی هست که حواسش به آنها باشد.
دهکده هایی برای درمان و تفریح کودکان
از خانم عطار خواستم درباره‌ی مهمترین فعالیت های در دست انجام گروه هم بگوید و شنیدم: از مهمترین اهداف در دست اقدام گروه، مشارکت در احداث بخش کودکان بیمارستان ناظران و احداث دهکده‌ی راه سلامتی است که درمان، همراه با تفریح و اقامت موقت برای کودکانی  است که در جامعه جایگاهی ندارند و والدین آنها هم نیاز به حمایت دارند.
این مجموعه برای کمک به بهبود شرایط کودکان بیماریهای خاص و معلولین و خانواده‌های آنها در نظر گرفته‌شده است و شامل بخش های هنری، فنی حرفه ای و اشتغال‌زایی مددجویان است که استقلال مالی داشته باشند و هزینه‌های زندگی خودشان را تامین و زندگی بهتری را تجربه کنند.
حرفهای پایانی خانم عطار
گروه راه سلامتی  خاص خراسان، به هیچ عنوان فعالیت سیاسی و حزبی ندارد و هدفش فقط آرامش و آسایش کودکان این مرز و بوم و کمک به آینده سازان کشور است. امیدواریم با خدمتی هرچند کوچک بتوانیم باری از دوش خانواده‌های آسیب‌دیده برداریم و لبخندی برلبهای آنها بنشانیم. خداوند توفیق روز افزون یاری به مردم نیازمند را به ما عنایت فرماید. 
تاريخ:  ۱۳۹۷/۵/۲۲ به اشتراک گذاشتن این خبر :    
 


معرفی این خبر به دوستان


نظرات
نقدی موجود نیست
نظر شما

امتياز کاربران 0 از 5
 

 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org