موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
  0   انتخاب زبان: English  
امروز: يكشنبه ۱۳۹۸ بيست و نهم ارديبهشت

استقبال باشکوه هنرمندان و مردم نیکوکار، از آیین گشایش نگارخانه‌ی همدم؛
 
هنر بزرگ، کار اهالی همدم است...  
نیمه‌های پاییز هرسال، فصل آغاز جشنواره‌های فرهنگی هنری در ایران و جهان و هر جشنواره،‌ اغلب نماد و نماینده‌ی نگاه برگزارکنندگان و یادآور تلاش آنهاست. 
 فرزندان همدم همه‌ساله از اواسط پاییز تا پایان این فصل طلایی، برنامه‌های فرهنگی – هنری مختلفی دارند و در سایه‌ی تلاش و حمایت خادمین موسسه و یاوران دلسوزشان، سعی می‌کنند بهترین میهمانان و سخنوران کشور را برای حضور در این جشنواره‌ها دعوت کنند.
امسال، بهانه‌ی یکی ازاین برنامه‌های فرهنگی هنری موسسه، افتتاحیه‌ی نگارخانه‌ی همدم بود. نگارخانه‌ای که از همین‌روز افتتاح، شانه‌اش را زیربار خرج و مخارج دارویی و نیازهای اساسی 400 دختر بی‌سرپرست خواهد گذاشت و هرچند شاید نتواند همه‌ی نیازهای موسسه را رفع و رجو کند اما قطعا در خط مقدم مشارکت‌های مردمی، نقش بسزایی ایفا خواهد کرد. 
 
 افتتاحیه‌‌ای باشکوه با حضور میهمانانی ارجمند
سرانجام و پس از مدها دوندگی وبرنامه‌ریزی،  روز یکشنبه بیستم آبان‌ماه 1397فرا رسید و نگارخانه‌ی همدم با حضورچهره‌ی برجسته‌ی خوشنویسی کشور(استاد غلامحسین امیرخانی)، مهندس تقی‌زاده خامسی (شهردار مشهد)، دکتر محمدرضا راشد محصل (استاد برجسته‌ی ادبیات)، دکتر مکرمی‌فر(مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی) و ده‌ها مدیر اجرایی دیگر استان و همین‌طور هنرمندان و نمایندگان  رشته‌های مختلف هنری در میان شور و شوق وافر شهروندان مشهدی و یاوران  وخیرین همیشگی همدم، و نیز خبرنگاران رسانه‌های دیداری، نوشتاری و مجازی، رسما افتتاح شد.
در بخش ابتدایی برنامه‌ی افتتاحیه که «نگارینه» نام داشت و به‌شکلی باشکوه در تالار موسسه برگزار شد، هریک از اساتید مدعو و مدیران حاضر در مراسم، ضمن تقدیر از فعالیتهای فرهنگی– هنری مثمر همدم در سالهای اخیر، به ایراد سخن پرداختند و در حضور چشمگیر جمعیت و هنرمندان حاضر، آرزو کردند که با گشایش نگارخانه، همدم به قطب هنری ایران تبدیل ‌شود. 
در ابتدای برنامه سید حسن ثابت محمودی (سهیل محمودی)، به عنوان مجری مراسم و طی سخنان کوتاهی گفت: «سال‌هاست که با همدم ارتباط و در این فضا احساس صمیمیت خاصی دارم و هربار که اینجا حضورپیدا می‌کنم شکرگذار خداوند و سپاسگزار مدیران موسسه می‌شوم؛ این مکان مقدس به‌واسطه‌ی نفس حق بچه‌های هنرمند و معصومی که دارد تا به امروز توانسته است خدمات بزرگ و شایان توجهی به هنر و فرهنگ خراسان و ایران ارائه کند و امیدواریم با حضور استاد امیرخانی و اساتید بزرگوار دیگری که امشب در این تالار گردهم آمده‌اند، شاهد فصل جدیدی از فعالیتهای خیرخواهانه‌ی موسسه باشیم.»
پخش فیلم کوتاهی از شرایط زندگی و نگهداری و آرزوهای دختران همدم، نخستین چراغ برنامه‌های آیین گشایش نگارخانه را روشن کرد که با استقبال و تاثر میهمانان مواجه شد.
سپس، دکتر زهرا حجت، به عنوان اولین سخنران و جهت عرض خیرمقدم به میهمانان نگارینه به جایگاه فراخوانده شد. 
مدیرعامل موسسه، در ابتدای سخن گفت: «ماه ربیع‌الاول یادآور تولد پیامبر رحمت و مهربانی است؛ با تاسی از این ماه نورانی و توسل به آخرین فرستاده‌ی الهی، برآن شدیم نگارخانه‌ی همدم را با دستان مبارک استاد امیرخانی و هنرمندان بزرگواری که دعوت اهالی این خانه را قبول کرده‌اند، افتتاح کنیم و امیدواریم از این به بعد و با نگاه خیرخواهانه‌ی هنرمندان عزیزی که همواره یار و یاور موسسه اند، شاهد شکوفایی و فعالیت آن و میزبان آثار گرانمایه‌ی اهالی هنر خراسان باشیم.»
او افزود: «ما معجزات هنر را به‌عینه مشاهده کرده‌ایم. آنجا که دستان ناتوان و ذهن رنجور فرزندان همدم بواسطه‌ی فعالیت در کارگاه‌های هنری موسسه در حد غیرقابل باوری تغییر کرده است و به همین دلیل هنر را نه تنها مایه‌ی آرامش فرزندان‌مان می‌دانیم، بلکه آن را به عنوان یکی از روش‌های توانبخشی مداوم موسسه پذیرفته‌ایم. نام و آوازه و اعتبار هنرمندان کشورمان، هنگام حضور در همدم باعث آشنایی مردم و جامعه‌ی مشتاقان به هنر می‌شود و دستاورد این کار ارزشمند، خدمت بهتر به دختران بی‌سرپرست موسسه خواهد بود.»
 
    هنرِقلمی در مقابل هنرِعملی کم‌ارزش است!
دکتر محمدرضا راشدمحصل، استاد برجسته‌ی ادبیات فارسی سخنران بعدی این مراسم بود که پس از پخش کلیپی کوتاهی درمعرفی ایشان و اجرای چند آهنگ ملی و محلی توسط گروه آوای همدم، به جایگاه دعوت شد.
دکتر راشدمحصل، در مقدمه‌ی ارائه‌ی مقاله‌ای با عنوان «جلوه‌های هنری ایرانیان در تمدن اسلامی»، گفت: «قبل از حضور در تالار، به همراه استاد امیرخانی از کارگاه‌های هنری موسسه دیدن کردیم. من با دیدن هنر عملی این بچه‌ها احساس شرم کردم. چرا که هنر قلمی بنده در مقابل آثار قابل رویت و ارزشمند آنها بی‌ارزش است و صرفا یک نوشته به‌شمار می‌آید».
او ادامه داد: « باید عرض کنم کار بزرگی که خادمین این موسسه‌ی خیریه انجام داده‌اند بی‌نظیر و ستودنی‌است. دعوت از جمع قابل توجهی از ادبا و هنرمندان برجسته‌ی کشورمان و همین‌طور مدیران دستگاه‌های اجرایی استان توسط یک خیریه‌ی باسابقه، نشان از خدمت صادقانه‌ی آنها و بی‌ریا بودن فعالیت‌هایشان دارد. من به عنوان یک معلم دانشگاه و از طرف همکارانم در مجامع علمی، آمادگی خود را برای هرگونه همکاری در این زمینه اعلام می‌کنم».
دکتر راشد محصل در پایان مقاله‌اش گفت: « مدیران فرهنگی مشهد باید بدانند رویداد بزرگی که خادمین همدم آغاز کرده‌اند، خدمتی تاریخی به خراسان عزیز است، وظیفه‌ی مسئولین دانای این شهراست که آنها را تنها نگذارند و با تمام امکانات از آنها حمایت کنند تا پیوند مبارک هنر، مردم  و خدمت به جامعه‌ی معلولین هم‌استانی پایدار بماند.»
 
 در مقابل هنر همدم باید سرتعظیم فرود آوریم!
سرانجام نوبت به استاد غلامحسین امیرخانی رسید. ایشان که پس از پخش فیلم کوتاه معرفیشان و در میان تشویق پی‌درپی حضار به جایگاه آمده بود، اینگونه آغاز به سخن کرد: «امروز میهمان کارگاه‌های باشکوه هنرمندان همدم بودیم. کودکانی که ظاهرا نباید کاری از دستشان برآید اما بعد از دیدار با آنها و آثار زیبایشان بسیار منقلب شدم و به این نتیجه رسیدم که بنده داوری و قضاوتی در مورد هنرشان نمی‌توانم داشته باشم و فقط می‌بایست در مقابل آثار آنها سکوت کنم».
چهره‌ی ماندگار فرهنگی کشورمان ادامه داد: «صحبت در مورد هنر و هنرمندی در خراسان کار ساده‌ای نیست. در طول تاریخ شاهد حضور هنرمندان بزرگی در این خطه‌ی روحانی از ایران‌زمین بوده‌ایم. اسامی این هنرمندان در طول تاریخ تا به امروز به حدی درخشان و نورانی است که حقش است شما خراسانی‌ها به سایر مردم ایران مالیات بدهید. چرا که به تنهایی میراث‌دار بخش مهمی از تاریخ فرهنگی این سرزمین هستید.»
رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران افزود: «عاطفه و مهربانی در جامعه‌ی ایرانی جایگاه والایی دارد. من شاهد خدمت صادقانه‌ی بانوان متمولی بوده‌ام که ساعاتی از هفته مشغول خدمت به کودکان بی‌سرپرست هستند. عاطفه می‌بایست عملی باشد و زبانی و نوشتاری هیچ ارزشی ندارد چرا که عملا در خدمت جامعه قرار نمی‌گیرد. امشب در این مراسم باشکوه شاهد حضور هنرمندان عزیزی هستیم که اراده کرده‌اند در خدمت دختران بی‌سرپرست همدم باشند. اگر هنرمند و عاطفه‌اش بتواند باری از دوش این کودکان بردارد آنگاه در تاریخ جایگاهی برای خود دست و پا می‌کند و در غیر اینصورت متاسفانه باید گفت شمعی لرزان در میان باد و باران و طوفان است.» 
مدیر فرهنگسرای ارسباران با اشاره به جذابیت کارگاههای همدم گفت: « بنده سال‌هاست با تشکیلات عزیز و نازنین همدم آشنا هستم و امشب افتخار حضور در کنار خادمین متعدد و مربیان کوشا و مخلص آن را پیدا کردم. شما جزوی از جامعه‌ی یاوری خراسان هستید که در تاریخ مشرق زمین کم‌نظیر است. زحمات شما برای برگزاری چنین برنامه‌ی باشکوهی نشان از لطف پروردگار به این مجموعه دارد و من ایمان دارم راه شما راهی مقدس و پویا و همیشگی خواهد بود».
پس از سخنان استاد امیرخانی، مهندس تقی‌زاده خامسی (شهردار مشهد) در صحبت‌های کوتاهی گفت: «حضور فرزند رشید هنر ایران در مشهد را گرامی می‌داریم و از مدیران همدم سپاسگزاریم که این فرصت را بوجود آوردند تا همه‌ی ما از بیانات و حضور استاد امیرخانی عزیز بهره ببریم». وی سپس  یک جلد قرآن نفیس را که همراه آورده بود، به استاد امیرخانی هدیه کرد. 
در پایان این ویژه برنامه و قبل از افتتاح رسمی نگارخانه‌ی همدم، هدایایی به رسم یادبود از طرف موسسه، هنرمندان و خیرین به استاد امیرخانی اهدا شد. همچنین استاد مجتبی سبزه (خوشنویس و شاگرد ارشد امیرخانی) تابلوی خوشنویسی نفیسی به موسسه اهدا کرد. 
 
تاريخ:  ۱۳۹۷/۸/۲۱ به اشتراک گذاشتن این خبر :    
 


معرفی این خبر به دوستان


نظرات
نقدی موجود نیست
نظر شما

امتياز کاربران 0 از 5
 

 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org


طراحی، توسعه و بهینه سازی سایت (سئو): سینام - ایرسئو