موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
  0   انتخاب زبان: English  
امروز: شنبه ۱۳۹۸ دوم شهريور

بازی، شادی، آزادی...
 
برگزاری نخستین جشنواره‌ی ورزشی همدم، در چهلمین بهار آزادی
نخستین جشنواره ورزشی همدم
تا امروز، سال97 یکی از سال‌های پرنشاط و فعال و پویا برای فرزندان و خادمین موسسه بوده‌است؛ در ماه‌های گذشته، رسانه‌های دیداری و شنیداری کشوری صفحاتشان پر از خبرهای شورآفرینی بود که با یکدلی و همراهی مردم نیکوکار مشهد و فرزندان موسسه به انجام رسید. در این میان محافل خیریه‌ای و رسانه‌ای کشور منتظر اخبار فعالیتهای اهالی این خانه به مناسبت دهه‌ی مبارک فجر بودند. چه بسا آنها هم می‌دانستند اهالی این خانه قرار است چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را جشن بگیرند. زمزمه‌ی برگزاری نخستین جشنواره‌ی فرهنگی – هنری همدم درروزهای آغازین بهمن 97 به گوش می‌رسید تا اینکه به‌صورت علنی، پیش خبر این رویداد بزرگ چند روز قبل انتشار پیدا کرد و قرار شد شانزدهمین روز از بهمن پرخاطره، جشنواره افتتاح شود.
برف، مبارک و سرد
16 بهمن اتفاق غیرمنتظره‌ی دیگری هم رخ داد. مهربانی آسمان ایران با مشهد و بارش اولین برف جدی امسال. برفی که هر لحظه بیشتر و بیشتر در محلات و خیابان‌های شهر می‌بارید و همراه با خودش  سوز و سرمای خاصی هم به ارمغان می‌آورد.
مسئولین مهربان «مجموعه‌ی ورزشی شهید چدانی» که به مدد لطف و همکاری شهرداری منطقه‌ی 2 ، سالن و تجهیزات‌شان را در اختیار برگزار کنندگان جشنواره قرار داده بودند، سر صبح و بدون توجه به برف و کولاک، دم در سالن آماده‌ی خدمت و همکاری بودند. لبخندهای عموغلامحسین (پیرمرد مهربان و دوست داشتنی و خدمتگزار سالن شهید چدانی) که گرمای مهر و لبخندش کم از گرمای شعله‌ی گاز آبدارخانه نداشت، حکایت از روزی پر انرژی و خوب می‌داد. عمو غلامحسین قبل از همه به ما خوش آمد گفت و کتری آبجوشش را هم آماده کرده بود تا چای خوش‌عطر و رنگش را به دست سرمازده‌ی میهمانانش هدیه کند.
میهمانان و شرکت کنندگان در جشنواره، مشخص بود سر صبح، از دیدن برف خوشحال شده اند؛ آنها اصلا دیر نیامدند و با شور و شوق روی صندلی‌ها و جایگاه مشخص شده‌شان ‌نشستند و منتظر آغاز افتتاحیه‌ی مراسم شدند.
افتتاحیه‌ی مراسم کاملا رسمی اما خودمانی برگزار شد. بعد از قرائت قرآن و اجرای سرود مقدس کشورمان، محمدرضا زرقی (مجری) میکروفن را به تکتم داد تا نوای روحانی صلوات خاصه‌ی امام رضا(ع) را اجرا کند.
خانم دکتر حجت (مدیرعامل همدم) که میزبان این جشنواره بود با دعوت مجری در سخنان کوتاهی ضمن تبریک ایام‌الله دهه‌ی فجر گفت: «چهلمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، فرصت مغتنمی است تا در کنار سایر مراکز خیریه‌ی دخترانه‌ی  مشهد به فکر ورزش و تندرستی فرزندان‌مان باشیم؛ نشاط و شادابی روح و جسم دختران همه‌ی مراکز خیریه‌ی کشورمان به اندازه‌ی دختران خودمان در همدم برای خادمین ما بسیار مهم و حیاتی است و به همین دلیل اقدام به برگزاری این جشنواره کردیم که جا دارد از زحمات و همراهی شهرداری منطقه‌ی 2 مشهد، کمیته‌ی بانوان هیئت فوتبال مشهد، هیئت تنیس روی میز خراسان رضوی و هیئت بازی‌های بومی و محلی  خراسان رضوی نیز در این مسیر تقدیر کنیم».
رژه‌ی تیم‌های شرکت کننده در نهایت نظم برگزار شد. اهتزاز پرچم سه رنگ کشورمان در دست ورزشکارانی که بعضی‌هایشان روی ویلچر بودند به همراه طنین انداز شدن سرودهای غرورآفرین «ای ایران» و «وطن» بسیار دیدنی و جذاب بود که نشان از امیدواری و دلبستگی فرزندان معلول کشورمان به گرمای اتحاد و همدلی در روزهای سرد و برفی بهمن‌ماه بود.
سوت آغاز
بالاخره مسابقات آغاز شد. تیم‌های شرکت کننده از کانون سندروم داون، مدارس استثنایی پیوند، همیاران صالحه، دکتر هادوی، موسسات خیریه‌ی توانبخشی عاطف، افرا،ارمغان مهر، همدم، و انجمن ورزشکاران افتخار آفرین توس هر کدام بازیکنان خود را در چهار رشته‌ی فوتسال، دوومیدانی، بوچیا و تنیس روی میز به هیئت داوران معرفی کردند و به این ترتیب هر ورزشکار در جایگاه مشخص شده مشغول بازی شد.
بزرگترهای همدم همانطور که قبلا هم تذکر بودند، دوباره به هیئت داوران و اعضای برگزار کننده‌ی مسابقه یادآور شدند که ما دنبال تعیین برنده و بازنده نیستیم؛ هدف ما بازی کردن بچه‌ها با دوستان جدیدشان است. ما می‌خواهیم دختران خیریه‌های مشهد روزی خوش و سرشار از بازی کردن داشته باشند.
داوران مسابقه از لبخندهای بچه‌هایی که برنده نمی‌شدند اما باز هم خوشحال بودند تعجب می‌کردند. داوران مسابقه، داشتند کم کم به این نکته پی می‌بردند که دنیای فرزندان موسسات خیریه‌ چقدر شفاف و زلال و بی‌ریاست. آنها مطمئن شدند بزرگترهای همدم درست تشخیص داده‌اند. بچه‌ها باید فقط در دنیای بچگانه‌ی خود باشند، بخندند و باهم بازی کنند.
همه‌ی ورزشکاران از قبل برنده اعلام شدند و به همه‌ی آنها لوح سپاس و جوایز ساده‌ای تقدیم شد.
به چهار موسسه‌ی افرا، ارمغان مهر، انجمن ورزشکاران افتخار آفرین توس و همدم که ورزشکاران بیشتری در این جشنواره داشتند کاپ قهرمانی هم اهدا شد.
مسابقه‌ی پر هیجان فوتسال با تیم قهرمان ایران
از جالب‌ترین بخش‌های این جشنواره‌ی یکروزه، بازی کردن تیم بانوان نونهال سایپا با تیم منتخب خیریه‌های مشهد بود. البته تیم سایپا چندماه پیش و درست به مناسبت گرامیداشت هفته‌ی بهزیستی به همدم آمده بودند و از بچه‌های تیم ما هشت گل خورده بودند.
آنها فکرش را هم نمی‌کردند که این بچه‌ها مثل تابستان 97 و حتی بیشتر از قبل آماده بازی باشند. البته از حق نگذریم باید نقش قوت و شهامت دروازه‌بان تیم سایپا را ستود که با تدبیر مربی این تیم، در دروازه‌ی تیم منتخب ایستاد و مانع از گل زدن دوستانش به ما شد.
نیمه‌ی اول این بازی،  تیم منتخب دو یک پیروز میدان شد و نیمه‌ی دوم، تیم سایپا توانست گل‌های خورده را جبران کند اما در نهایت این بازی جذاب و خاطره‌انگیز با تشویق و حمایت تماشاگران پر انرژی خیریه‌های مشهد، با نتیجه‌ی چهار بر سه به نفع تیم منتخب به پایان رسید.
پایان بازی‌ها و آغاز دوستی‌ها
بچه‌های شرکت کننده که یک نصف روز کامل با هم بازی کرده بودند، وقتی متوجه شدند باید به خوابگاه‌هایشان برگردند دلشان گرفت. این را می‌شد از نگاه‌های ناخوشنود‌شان متوجه شد.
آنها دلشان می‌خواست صمیمی و ساده دوباره و به زودی باهم بازی کنند. آنها تازه باهم آشنا شده بودند و دلشان نمی‌آمد دست خواهرهای جدیدشان را ول کنند... اما دلشان گرم است که حتما، به همت و همدلی اهالی همدم، بهمن ماه سال بعد هم دوباره در دومین جشنواره‌ی فرهنگی – ورزشی همدم یکدیگر را خواهند دید...
 
 
 
تاريخ:  ۱۳۹۷/۱۱/۱۸ به اشتراک گذاشتن این خبر :    
 


معرفی این خبر به دوستان


نظرات
نقدی موجود نیست
نظر شما

امتياز کاربران 0 از 5
 

 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org


طراحی، توسعه و بهینه سازی سایت (سئو): سینام - ایرسئو