موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: سه شنبه ۱۳۹۹ چهارم آذر

اعلام خواهرخواندگی بنیاد و همدم، به دختران این خانه امید بخشید!
 
در روزی که متولدین شهریوماه بنیاد فردوسی، میهمان ما بودند؛


     

از نخستین روزی که اعضای بنیاد فردوسی، همت کردند و برای بچه‌های همدم کلاس شاهنامه‌خوانی برگزار کردند، حدود دو سال می‌گذرد. اوائل، بچه‌ها تمایل چندانی به شرکت در این کلاس‌ها نداشتند و البته مدیران موسسه هم آنها را آزاد گذاشته بودند تا اگر دلشان خواست پای داستان‌سرایی اساتید ادبیات و شاهنامه‌پژوهی بنشینند.
کم کم و پس از اینکه بچه‌ها از داستانها خوششان آمد و برای هم از لذت پیروزی‌ها و تلاش‌های قهرمان‌های  شاهنامه حرف زدند، جای سوزن انداختن در این دوره‌ها نبود.
زهرا که در خوابگاه شاهید زندگی می‌کند می‌گوید: «هر هفته جمعه‌ها و قبل از شیوع کرونا منتظر بودیم دکتر مفاخر بیاید و برایمان شاهنامه بخواند. همه‌ی ما به این کلاس‌ها حسابی خو گرفته بودیم. از قهرمانهای داستانها مخصوصا رودابه و رستم خیلی خوشمان می‌آمد. بچه‌ها خودشان هم یاد گرفته بودند داستان‌های کوتاهی را نقل کنند و حتی مهتاب و یکی دو تا دیگه نقال شده بودند...»
بچه‌های همدم سال گذشته (شهریور 1398) برای تقدیر از زحمات اساتید اعضای بنیاد فردوسی، مخصوصا دکتر خالقی مطلق که سالهای سال روی شاهنامه پژوهش کرده بود و ریاست بنیاد را هم به عهده داشت، تولدی باشکوه گرفتند. پس از این آیین زیبا و ماندگار، دکتر خالقی مطلق در سفری که به مشهد داشت، به دیدار بچه‌های همدم آمد و برای آنها از شاهنامه گفت و گفت که مردمان ایران زمین از دوران باستان، به مهربان بودن معروفند و در شاهنامه هم به دستگیری از محرومان و افراد بی‌سرپرست تاکید شده است.
بچه‌های کلاس شاهنامه امسال هم دوست داشتند برای استاد خالقی مطلق جشن تولد بگیرند. آنها با هماهنگی‌ خانم دکتر حجت (مدیر عامل) و خانم خاکپور(عضو فعال بنیاد فردوسی)، در آخرین روز مرداد 1399 مراسمی کوچک ولی دلنشین برگزار کردند که در این مراسم، غیر از دکتر خالقی مطلق برای چهار نفر دیگر نیز شمع تولد روشن و از زحمات و الطاف آنها در حق همدم تشکر کردند.
در روز مراسم، تصاویری از مرحوم دکتر طوسی‌وند (پزشک و بنیانگذار بنیاد فردوسی)، دکتر خالقی مطلق، دکتر مفاخر، دکتر قیامتی، دکتر غفوری و خانم موسویان روی بنری زیبا چاپ شده بود و روی میز مخصوصی خودنمایی می‌کرد. همه‌ی آنها متولد شهریور ماه بودند. البته دکتر قیامتی و دکتر مفاخر خودشان در مراسم حاضر بودند. دکتر قیامتی به نمایندگی از بنیاد فردوسی، ضمن سخنان کوتاهی گفت: «از خادمین همدم برای تشکیل کلاس شاهنامه‌خوانی تشکر می‌کنیم. همدم نشان داده است که در کنار نگهداری و توانبخشی بچه‌ها، به فرهنگ و ادبیات ایران نیز خدمت می‌کند. متون شاهنامه و داستانها و حماسه‌های آن نقش کلیدی در پرورش ذهن و خلاقیت اهالی این خانه دارد و نتیجه‌ی آن به خوبی ملموس است. امیدواریم پس از برطرف شدن کرونا، دوباره این کلاسها را تشکیل دهیم و از نقالی بچه‌ها لذت ببریم.»
خانم خاکپور هم که در برگزاری این آیین تولد زحمت زیادی کشیده بود، گفت: «هرچند تولد دکتر خالقی مطلق و سایر اعضای بنیاد در شهریور ماه است صلاح درآن بود که قبل ار شروع ماه محرم، این مراسم را برگزار کنیم. امروز می‌خواهیم خواهرخواندگی بنیاد فردوسی و موسسه خیریه همدم را نیز اعلام کنیم و با این کار امیدوار باشیم پیوندهای بین این دو موسسه عمیق‌تر از قبل بشود و در نهایت دختران همدم از نتایج مبارک آن بهره‌مند شوند.»
در پایان مراسم نیز خانم دکتر حجت ضمن تشکر از اعضای بنیاد فردوسی گفت: «باید ابتدا از دکتر طوسی‌وند بنیانگذار بنیاد فردوسی یاد و برای آرامش روح این استاد و پزشک بزرگ ایرانی دعا کنیم. و چه زیباست که قبل از روز اول شهریور (روز پزشک) این مراسم برگزار می‌شود. همچنین باید از زحمات بی‌پایان دکتر خالقی مطلق که سالها در خدمت شاهنامه و پژوهش در این کتاب بزرگ بوده است تشکر و برای طول عمر با برکتش دعا کنیم.»
دکتر حجت ادامه داد: «اساتید بنیاد فردوسی مشهد نشان داده‌اند که حرف و عملشان یکی است و در طول این دو سال آشنایی با همدم، دوستی و لطف‌شان نصیب ما و بچه‌های‌مان شده است. زادروز همه‌ی اساتید این بنیاد را تبریک می‌گوییم و امیدواریم خواهرخواندگی همدم و بنیاد فردوسی مایه خیر و برکت دائمی باشد.»
بچه‌های کلاس شاهنامه پس از این حرف‌ها و صحبت‌های شیرین، با اساتید کلاس‌شان عکس یادگاری گرفتند و از ته قلبشان برای سلامتی همه‌ی همدم‌دوستان ایران‌زمین دعا کردند.
  
تاريخ:  ۱۳۹۹/۶/۳ به اشتراک گذاشتن این خبر :    
 


معرفی این خبر به دوستان


نظرات
نقدی موجود نیست
نظر شما

امتياز کاربران 0 از 5
 

 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org