موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: سه شنبه ۱۳۹۹ چهارم آذر

روز جهانی خیریه، تلاشی برای گسترش نیکوکاری
 پنجم پستامبر، مصادف با 14شهریور، در تقویم جهانی «روز خیریه» نام گرفته است.
چنان که شما نیکوکاران و دوستداران خیریه‌ی همدم می‌دانید، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در سال 2012 و به منظور تاکید بر شناسایی و تحسین نقش مهمی که افراد و سازمان‌های خیریه در تسکین رنج‌ها و بحران‌های انسانی دارند، با صدور قطعنامه‌ای، پنجم سپتامبر را به عنوان «روز جهانی خیریه» تعیین کرد.
  از آن تاریخ، همه‌ساله در روز پنجم سپتامبر سازمان ملل به طور همزمان از همه کشورهای عضو، سازمان های بین‌المللی و منطقه ای، سازمان های غیر دولتی و افراد به منظور تشویق به شرکت در اعمال خیرخواهانه در جوامع مربوطه و جلب آگاهی عمومی از این رویداد و گرامی داشت این روز دعوت به عمل می‌آورد. تعیین روزی به نام «روزجهانی خیریه»، معنای مهمش این است که جهان ما، برای بهزیستن و پیش‌رفتن همگانی نیازمند نهادها و انسانهایی است که روح و روحیه‌ی نوع‌دوستی داشته باشند و بدانند خوشبختیِ تنهایی و فارغ از رنج دیگران، معنایی ندارد.
ما، سالهاست که در موسسه‌ی خیریه‌ی همدم، به همت یاوران و احسان مستدام اهل خیر، این حقیقت را شاهدیم و همراه 400 فرزند این خیریه، از خوشبختی نابی که نیک‌اندیشان با مشارکت در غم‌ها و شادیهای ما هدیه می‌کنند، برخورداریم.
اما، شاید اغلب ما ندانیم که روز جهانی خیریه، همزمان است با سالروز درگذشت «مادر ترزا» راهبه‌ی معروف و نیکوکار نام‌آشنای آلبانیایی و اصولا چنین روزی به احترام یاد و نام و مقام او تعیین شده است.  
مادر ترزا که به نماد جهانی کمک به فقرا تبدیل شده، در سال ۱۹۷۹ جایزه صلح نوبل دریافت کرده است. در سال ۱۹۲۹ برای تبلیغات مذهبی به هند رفت و بیشتر عمر خود را در شهر کلکته هند صرف خدمت به بینوایان کرد. او در سال ۱۹۵۰ مجمع “ماموران امور خیریه” را تاسیس کرد که پس از مرگ او نیز به فعالیت خود ادامه می دهد و امروزه ۵ هزار راهبه برای کمک به تهیدستان عضو آن هستند.
این زن نیکوکار سرانجام در ۵ سپتامبر سال ۱۹۹۷ از دنیا رفت و مراسم تشییع او با حضور شماری از مقامات سیاسی و مذهبی جهان و مردم هند برگزار شد. یادش گرامی و نامش مانا باد.
 
تاريخ:  ۱۳۹۹/۶/۱۵ به اشتراک گذاشتن این خبر :    
 


معرفی این خبر به دوستان


نظرات
نقدی موجود نیست
نظر شما

امتياز کاربران 0 از 5
 

 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org