موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: سه شنبه ۱۳۹۹ سي دي

زندگی همدمانه با کرونا و معلولان؛
 

بهار در راه است...

خبرش اسفندماه سال گذشته، لابه‌لای خبرهای انتخاباتی از تلویزیون، رادیو و فضای مجازی، مثل همه‌ی کشورها و کشور ما، به خانه‌ی همدمی‌ها نیز آمد.
خبرش حتی سنگین تر از برفِ جاده‌های کوهستانی درگز – قوچان بود و دغدغه اش، سنگین تر از مسدود شدن راه ها، گیر افتادن در جاده برفی و قطع شدن آب و برق، بر ذهن مردم نشست.
آمارهای کرونایی در همان روز انتخابات برای برخی، خیلی داغ‌تر از نتیجه رای گیری بود.
اگرچه اولش بعضی آنقدر هول برشان نداشت اما وقتی آمار چند فوتی در مشهد، بر اثر کرونا اعلام شد، حواس ها جمع تر شد.
روزهای بعد، با اعلام نتایج رای گیری، تب هیجان انتخاباتی فروکش کرد اما تب نگرانی‌ها درباره "کرونا" بین مردم بالا گرفت.
دست ها زیر دستکش های پلاستیکی، لاستیکی و پارچه ای قایم شد و خیلی ها از پشت ماسک نفس کشیدند.
محلول های الکی، عصای دستِ راحتی خیال مان شدند.
در این میان، دغدغه‌ی اهالی همدم، شاید از دیگران کمی بیشتر بود. 400 دختر دارای معلولیت، خود به‌خود ذهن را درگیر مشکلات جسمی–روحی آنها می‌کند و به قول مشهدی‌ها بی‌دنگ می‌دنگند چه برسد به اینکه بیماری کرونا هم میهمان منحوس و ناخوانده‌ای در میان زندگی آنها باشد.
خادمین همدم با برگزاری جلسات متعدد و همفکری و مشاوره با دست‌اندرکاران بهداشتی استان، به این نتیجه رسیدند که فعلا تا اتمام اقامت این ویروس چشم‌بادامی، درهای همدم به روی میهمانان و خیرین بسته بماند، میهمان و خیرین و چهره‌های ورزشی و هنری و ...تشریف نیاورند و تمام اراده و فکر و ذهن و جسم کارکنان موسسه، صرف تقویت بنیه‌ی 400 دختر همدم شود.
کمی بعد از بسته شدن درهای همدم، سال 1399 با دلتنگی از راه رسید. سالی که زیاد انتظارش را نمی‌کشیدیم. راستش را بخواهید برای اهالی همدم، خیلی فرق نمی‌کرد نوروز باشد یا نه؟ چون نگران سلامتی بچه‌ها بودیم و خبر زیادی هم از یاوران و دوستان همدمی‌مان هم نداشتیم.
روز دوم عید بود که قهرمان دو و میدانی کشورمان و سریعترین مرد آسیا، زودتر از همه از راه رسید و میهمان مجازی همدم شد؛
«حسن تفتیان» ورزشکار نام‌آشنای مشهدی، دلش برای بچه‌ها تنگ شده بود وبه قول خودش، دوست نداشت بدون عیددیدنی با اهالی این خانه، سال نو را آغاز کند. او گفت:«بچه‌ها مواظب خودتان باشید، کرونا به هیچکس رحم نمی‌کند. هوای خواهرهای کوچکترتان را هم داشته باشید. من هم در اولین فرصت بعد از شکست کرونا به دیدن‌تان خواهم آمد.»
موج عیددیدنی‌های مجازی همدم به راه افتاد. از اساتید بزرگ فرهنگ و هنر کشورمان مثل استاد دکتر خالقی مطلق (شاهنامه پژوه) و استاد غلامحسین امیرخانی (بزرگترین خوشنویس کشورمان) گرفته تا سید محمد ناظم الشریعه (سرمربی تیم ملی فوتسال) و... همه و همه به صورت مجازی به دیدن بچه‌ها آمدند و ضمن تبریک عید به همدمی‌ها و آرزوی سلامتی برای آنها از مردم خیر و خوب کشومان هم خواستند اهالی این خانه را فراموش نکنند.
فروردین ماه بود که کلاسهای ورزشی همدم به دلیل لزوم آمادگی جسمانی بچه‌ها دوباره آغاز شد. اتفاقا خیلی جدی‌تر از قبل و تمام توان مربیان ورزشی صرف تقویت جسم و جان بچه‌ها شد.
همه‌ی بچه‌ها، ساعت 8 صبح می‌دانستند که باید نرمش کنند. حتی بچه‌هایی که روی ویلچر بودند هم، تمرینات خاص خودشان را داشتند. تیم‌های ورزشی مختلف همدم مثل تیم فوتسال، تنیس روی میز، دوومیدانی و بسکتبال هم با هیجان مشغول تمرین کردن روزانه بودند و هستند.
خانم اسپهبدی (مربی تربیت بدنی و ورزش همدم) می‌گوید: «به دلیل خانه‌نشینی و کاهش فعالیت روزانه‌ی بچه‌ها و نرفتن به مدرسه، استخر، اردوهای تفریحی و ... احتمال افزایش وزن آنها و درگیر شدن با مشکلات این اضافه وزن زیاد بود؛ بسیاری از پزشکان و متخصصین توصیه می‌کنند که برای سلامتی جسم و روح  و دوری از اضافه وزن لازم است فعالیت‌های ساده ورزشی بصورت منظم، دنبال شود. ما در همدم هر روز 30 تا 45 دقیقه حرکات کششی و نرمش‌ داریم. این نرمش‌ها شامل، درجا دویدن و طناب‌زدن به بچه‌ها و مادریاران آنهاست. این حرکات مخصوص همه‌ی بچه‌ها است و اعضای تیم‌های ورزشی موسسه، بعد از کلاس‌های هنری‌شان، تمرینات تخصصی‌شان را بصورت مداوم انجام می‌دهند.»
آنچه این روزها در همدم تمرین و تکرار می‌شود، اراده‌ی خلل ناپذیری است که 400 دختر بی‌سرپرست و دارای معلولیت، در کنار خادمان‌شان هر روز آن را نو به نو تکرار می‌کنند. خودشان ماسک می‌سازند، خودشان به همدیگر دلداری می‌دهند که این نیز بگذرد و خودشان به مردم و خیرین و دوستان‌شان یادآور می‌شوند که بهار در راه است؛ بهاری پر از شکوفه‌های امید و سلامتی.
تاريخ:  ۱۳۹۹/۹/۱۵ به اشتراک گذاشتن این خبر :    
 


معرفی این خبر به دوستان


نظرات
نقدی موجود نیست
نظر شما

امتياز کاربران 0 از 5
 

 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org