موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: چهارشنبه ۱۴۰۰ بيست و پنجم فروردين

همدمیت در روزهای منتهی به بهار
 پایان سال است و دل مشغولی  همیشگی همه ما!
آخر سال و انتظار پایانی خوش و شروعی مثل سال گذشته، متفاوت!
حس و هیجان و اشتیاقی همراه با غم و بی‌حوصلگی کرونایی در تمام نگاه‌ها موج می‌زند، گاه پر از صدا و نشاط و گاه لبریز از سکوت و بی‌حوصلگی.

چراغ قرمزهای سر چهارراه مثل همیشه فرصت خوبیست برای نگاه کردن و نفوذ در عمق افکار و گاهی گره اخم عابران پیاده، موتورسواری که با همسر و فرزندش منتظر سبز شدن چراغ راهنماست و موتوری‌هایی که منتظر نمی‌مانند و با سرعت می‌روند!
کسانی که داخل ماشین هستند و با فرد کناریشان حرف نمی‌زنند و درعوض هر دو از این فرصت کوتاه برای چک کردن تلفن همراهشان استفاده می‌کنند. افرادی که در اتوبوس نشسته‌اند و از ارتفاعی بالاتر و با تسلط بر بیرونی‌ها، انگار نظاره‌گر شاید خوشبختی‌های دیگران هستند؛ و در این میان یکی را می‌بینی که  حرف دلی را با انگشت دست روی  شیشه‌ی اتوبوس می‌نویسد و یا تصویری گنگ را می‌کشد؛ شاید هم به زبان انگلیسی اول اسم " او" را ! و گل فروش فهیم که چون دیگران ماسک بر صورت دارد و روانشناسی‌اش در پشت چراغ‌های قرمز به کمال رسیده ناامید از مقابل این صحنه‌ها می‌گذرد...
هیجان‌های ناآرام ناشی از شرایط کرونایی به دیواره‌ی خیابان همدم هم رسیده‌است. دخترانی که خانواده دارند یک‌سال است خانواده‌شان را ندیده‌اند و بسیار دلتنگ و دلگیرند و اکثریت که خانواده‌ای ندارند دلگیرتر از همیشه منتظر بهارند؛ بهاری که سکوتش از هر سال برایشان غم‌انگیزتر است...

اختر که به باور همه بسیار مقاوم  است به گوشه‌ای تکیه داده. اختر برای گفتن آرزوی عیدانه و بهاری‌اش بال بال می‌زند. تا نزدیکش می‌رسم با هیجان و مشتاقانه می‌گوید:
- خودکار و دفترت رو آوردی که بنویسی؛ اگه گفتی چه آرزویی دارم؟
چشم ما آدم بزرگ‌ها کیف و کفش و این قبیل چیزها را می‌بیند و یا نهایتا اسپیکر و هدفونی که اغلب بچه‌ها نهایت آرزویشان است ولی تمام حدس‌هایم اشتباه است! اختر خانواده‌اش را می‌خواهد. اختر می‌گوید: خانواده‌ام را پیدا کن به من زنگ بزنند....                                                                       حالم مثل حال حالای شما غمگین می‌شود از این آرزوی دست نیافتنی...ای کاش تمام آرزوها خریدنی بودند و ای کاش دنیا اینقدر ای‌کاش‌های زیادی نداشت..

این لحظه، با تمام غم و امیدش یکی از ماندگارترین لحظات عمرم می‌شود با قولی که مردانه‌وار برای پیدا کردن خانواده‌اش به اختر می‌دهم تا خوشحال شود. قولی که می‌دانم هر بار باید خودم را از نگاه منتظرش پنهان کنم و برای براورده نشدن آرزویش آسمان و ریسمان را به هم ببافم....
وارد شدن به دل و دنیای ساده و پاک دختران همدم عشق را به معنای واقعی می‌آموزد تا حدی که بتوان بزرگ‌ترین دروغ زندگی را گفت برای دلهایی که منتظرند و جنس انتظارشان با دنیای ما متفاوت است..

بهار آمده است. بهاری همراه با دلتنگی؛
خدایا....
بهار همدم را جاودان کن.
بهار همدم را از شکوفه‌های نگاه مهربانت لبریز کن.
دل دختران همدم را برای دیدن، بودن و ماندن محکم و امیدوار کن.
کمک کن که سهم همدمی‌ها از لطف بی‌کرانت دلی زلال باشد و صداقتی همیشگی.
خدایا، نور و لذت خدمت به نگاه‌های منتظر را بر جان و دل همه‌ی ما بچشان...

مریم همایونی_ کارشناس فرهنگی موسسه توانبخشی همدم
تاريخ:  ۱۳۹۹/۱۲/۲۸ به اشتراک گذاشتن این خبر :    
 


معرفی این خبر به دوستان


نظرات
نقدی موجود نیست
نظر شما

امتياز کاربران 0 از 5
 

 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org