موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: پنجشنبه ۱۴۰۱ بيست مرداد

محرم؛ ماهی که ماه بودن حرام نیست!
 


محرم که می‌رسد، حَسَب سنت‌های شیعی یا عشقی که به حسین‌بن علی و اشرافی که بر مظلومیتش داریم، کارمان می‌شود نالیدن و گریستن و غمگنانه زیستن.... و گاه، یادمان می‌رود که مولای ما، حسین جان(ع)، جان شیرین بر سر چه نهاد و سر به پای چه داد؟
 چنان که شنیده و خوانده‌ایم، ابا عبدالله، وقتی می خواست از مکه خارج شود، وصیت نامه‌ای نوشت و آن را به برادر خود محمد بن حنفیه داد. حضرت در این وصیت نامه ‌فرمود:
«من برای جاه طلبی و کام جویی و آشوبگری و ستمگری قیام نکردم، بلکه برای اصلاح در کار امت جدم قیام کردم می خواهم امر به معروف و نهی از منکر و به شیوه جد و پدرم حرکت کنم».
شیوه‌ی جد و پدر امام سوم ما چه بوده و برچه منهاجی بوده‌‌است؟
می‌دانیم که پیامبر ما، مشهورند به رسول رحمت و رافت. در باب پیامبر و اصرار و افتخارشان به یاری‌رسانی نیازمندان، شاید نیازی به ذکر مثال از گفتار و رفتارشان نباشد.
اما امام علی(ع)، درحکمت 328  نهج البلاغه، می‌فرماید:
«إنَّ اللّهَ سُبحانَهُ فَرَضَ فى أَمْوالِ الأغْنِیاءِ أَقْواتَ الفُقَراءِ فَما جاعَ فَقیرٌ إلاَّ بِما مُتِّعَ بِهِ غَنىٌ‏؛
خداوند روزى نیازمندان را در اموال ثروتمندان واجب کرده است و نیازمندى گرسنه نمى‏ماند، مگر اینکه توانگرى از حق او بهره‏مند شده باشد».
مطابق این فرمایش، نیازمندان و ثروتمندان، در شرایط هم شریک‌اند. شرایط ما، ماحصل کنش متقابل نیکی و ستم مردم نسبت به هم است. سخن را طولانی نکنیم و تنها به این پرسش بسنده کنیم که: براستی اگر پیرو حسین و علی هستیم، چگونه ممکن است سهم نیازمندان را در دارایی خویش و توقع بجای آنان را از دستان بخشنده‌ی خویش، درک نکنیم؟
همچنان که بسیاری از ما، در احراز سلامت جسمی و عقلی خویش، هیچ تلاش و تغییری به خرج نداده‌ایم و صرفا لطف خداوند رحمان، ما را از آنچه هستیم و داریم برخوردار کرده‌است، افراد دارای معلولیت که موسسه‌ی همدم مفتخر به خادمی 400 تن از آنان است نیز، عموما در بروز مشکلات خویش هیچ سهم و قصوری ندارند. در این استنباط منصفانه، همه‌ی اعضای جامعه در آنچه دارند و ندارند سهیم‌اند؛ دختران کم‌توان و نیازمند همدم، شریک سلامت جسمی و درآمد مالی هموطنان سرآمدند.
محرم که می‌رسد، فرصت خوبی است تا درکمان ازاین قانون دینی و عقلی و اخلاقی را، به بوته‌ی آزمون بسپاریم. محرم که می‌رسد، فرصت ماه شدن فراهم می‌شود. دراین ماه حرام، هر فعلی که به ماه شدن بیانجامد حلال می‌شود.  برای حسینی بودن، کاش گاهی از زیر عَلَم و کُتل‌های سنگین، سرمان را بالا بیاوریم و در همین نزدیکی، نیازمندان ماه و معصومی را ببینیم که پاکترین آدمیان روی زمین‌اند، اما از قضای روزگار، حتی درک اهمیت محرم و عاشورا، برایشان دشوار است.
ضمن عرض تسلیت فرارسیدن ماه محرم و فصل سوگواری امام سوم شیعیان و یاران وفادارش، یادمان باشد که ما، در سهم و فهم خویش از عشق حسین(ع) و برکاتش، با فرزندان همدم برابریم.

• روابط عمومی موسسه‌ی همدم- فتح‌المبین
تاريخ:  ۱۴۰۰/۵/۲۰ به اشتراک گذاشتن این خبر :    
 


معرفی این خبر به دوستان


نظرات
نقدی موجود نیست
نظر شما

امتياز کاربران 0 از 5
 

 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org