موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: چهارشنبه ۱۴۰۰ هفدهم آذر

زندگی دختران این خانه
 


سه‌شنبه‌های پر تکرار...
    ( نگاهی به زندگی  و آرزوهای الهام)
* مریم همایونی

در باره‌ی انسان‌هایی که از بدو تولد مهر «مجهول‌الهویه» بودن بر پیشانی‌شان می‌خورد چه باید نوشت؟ از علامت سوال‌های فراوان بی‌پاسخ چه می‌توان نوشت؟
از ندانستن، از بی‌خاطره بودن، از ذهن خالی و غمگین چه می‌توان نوشت؟ از انسان‌های خودخواه و شاید درمانده، از نام پدر و مادر فرضی برای گرفتن شناسنامه برای این جور آدم‌ها چه باید نوشت؟
بچه‌های مجهول‌الهویه با نداشتن هیچ خاطره و پیش فرضی از خانواده باید چه کنند؟ فریاد تنهایی‌شان را رو به کدام آسمان بی‌انتهایی باید سر دهند؟ کسی چه می‌داند در دل سه‌شنبه‌های پر از یاس تعداد زیادی از فرزندان همدم چه می‌گذرد؟!
او، یکی از این مجهول‌الهویه‌هاست؛ نامش الهام است. بیست تابستان را گذرانده است. دختری زیبا و دوست‌داشتنی با شیطنت ذاتی خاصش که به قول قدیمی‌ها از دیوار راست بالا می‌رود.
از سه‌شنبه‌ها می‌گوید؛ از سه‌شنبه‌هایی که تا به حال صدای پیج شدن نامش را برای ملاقات از بلندگوی مرکز نشنیده است! به چشم‌های زیبایش که نگاه می‌کنم با خودم می‌گویم پدر و مادرش به چه حدی از استیصال و نافرجامی رسیدند که حاضر شدند این دخترک معصوم را در حرم امام رضا(ع) رها کنند! آن لحظه از خدا چه خواستند و چطور سرنوشت دخترشان را به دست تقدیر سپردند! در حال حاضر زنده هستند یا این دنیا را با حسرت دیدن فرزندشان وداع گفته‌اند؟
الهام خواهر و برادر دارد؟ از کدام شهر و دیار است و بسیاران سوال دیگر که واحد مددکاری هم پاسخ آنها را نمی‌داند و فقط سر تکان می‌دهند...
- الهام! بگو ببینم چه آرزویی داری؟
 پدر و مادرم رو پیدا کنم و برم خونمون.
- فکر می‌کنی خونتون چه شکلیه؟ تصور کردی پدر و مادرت چه شکلی هستند؟
خونمون بزرگه و مامان و بابام پولدارن. فکر کنم مامانم قد بلنده چشمهای درشت سبز داره و بابام هم موهاش مشکیه و ریش نداره و قدش بلنده، کلاه و ماشین مشکی هم داره!
- حالا غیر از آرزوی پیدا شدن پدر و مادرت دیگه چه آرزویی داری؟
سه‌شنبه‌ها کسی بیاد دیدنم، برام عروسک بیاره و دفتر مشق. زودتر کرونا تموم بشه و بریم حرم امام رضا(ع). خیلی دلم گرفته و دوست دارم دوباره همه بیان مرکز بازدید و یاورم برام جانماز و تسبیح جدید بیاره...
**
مولای من!
فرزندان این خانه میهمان آستان تو هستند و از راه دور دامن‌دامن حاجت برایت آورده‌اند. دختران همدم بی‌دریغ‌ مهربانند و چه زیباست گفت‌وگوی کودکانه‌ی‌شان با تو و معبودشان.
زهره، شفای جسمی مادرش را می‌خواهد که سالهاست او را ندیده. مریم دلش دانشگاه می‌خواهد و فاطمه ساعت عروسکی صورتی رنگ و الهام خسته از سه‌شنبه‌های پرتکرار پیدا کردن  پدر و مادرش را می‌خواهد.
پروردگار مهربان!
ظرفیت دست و دامن کوچک ما اندک  است و می‌دانیم دریای احسان تو بی‌کران.
وقتی فرزندان بی سرپرست این خانه تو را صدا می‌کنند رواق چشمانشان با قطرات اشک آیینه‌کاری می‌شود و آن‌گاه از پشت ضریح اشک، سیمای ملکوتی امام هشتمشان(ع)  را در عصمتی از انبوه نخ سبزِ بسته‌شده به پنجره‌ی فولاد می‌بینند که نگاه مهربان و دست عنایتش ضامن دلشان می‌شود.
خدایا! این دلها از دلتنگی بسیار به تو روی آورده اند؛ امیدشان را ناامید نکن!   
تاريخ:  ۱۴۰۰/۸/۱۱ به اشتراک گذاشتن این خبر :    
 


معرفی این خبر به دوستان


نظرات
نقدی موجود نیست
نظر شما

امتياز کاربران 0 از 5
 

 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org